SARDYNIA KORSYKA 2022 (8 lub 10 dni)

planowany wyjazd druga połowa czerwca.

Dzień 1 

Przelot na Sardynię. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

 

Dzień 2 

CAGLIARI - BARUMINI - ORISTANO Zwiedzanie Cagliari - stolicy Sardynii. Spacer po Castello - najstarszej dzielnicy miasta, gdzie można będzie zobaczyć mury obronne z dwiema wieżami - Torre di San Pancrazio i Torre dell'Elefante oraz wnętrze katedry Santa Maria. Czas wolny na włoskie espresso. Następnie panoramiczny objazd miasta przez via Roma wzdłuż laguny Molentargius, gdzie swoje siedliska mają różowe flamingi, na wzgórze Monte Urpinu, skąd rozpościera się piękna panorama miasta i laguny. Przejazd do Barumini, zwiedzanie Su Nuraxi, jednego z najlepiej zachowanych kompleksów nuragów, czyli zespołów kamiennych wież budowanych na planie okręgu, spotkanych wyłącznie na terenie Sardynii. Obecnie jest ich na wyspie ok. 7000. Przejazd na nocleg do Oristano

 

Dzień 3 

THARROS - ORISTANO Po śniadaniu przejazd na półwysep Sinis, który znajduje się na zachodnim wybrzeżu Sardynii. Jest to obszar chroniony, z powodu swojej nieskażonej natury. Zamieszkuje tu wiele rzadkich gatunków zwierząt, zarówno lądowych, jak i morskich, a turystów przyciągają piękne wydmy i kwarcowe plaże. Wizyta w stacji archeologicznej Tharros, pozostałości po jednym z najstarszych zorganizowanych miast na Sardynii, założonych już w VIII w. przez Fenicjan, gdzie można zobaczyć m.in. tofety - sanktuarium, w którym chowane były dzieci, a także mury obronne z hiszpańską wieżą obronną - Torre di San Giovanni. Następnie, dla chętnych degustacja regionalnego przysmaku - bottargi (cena ok. 30 EUR). Bottarga to suszona ikra, przede wszystkim z tuńczyka (bottarga di tonno) lub z cefala morskiego (bottarga di muggine), zwana także kawiorem Morza Śródziemnego. Wizyta w Muzeum Mont'e Prama, gdzie można podziwiać część kolekcji 2-metrowych rzeźb wojowników, pochodzących prawdopodobnie z VIII w., gdyż ich wiek i pochodzenie są w dalszym ciągu ustalane przez naukowców. Rzeźby zostały odnalezione dopiero w latach 70. XX wieku, przez przypadek, podczas prac rolnych w Cabras. Powrót na nocleg do Oristano.

 

Dzień 4 

GROTA NEPTUNA - ALGHERO Przejazd do Alghero. Po drodze wizyta w kościele Santa Trinita di Saccargia, czyli Matki Boskiej od Łaciatej Krowy, jednym z przykładów wspaniałej architektury pizańskiej, z oryginalnymi XII-wiecznymi freskami. Następnie rejs z przylądka Capo Caccia do najsłynniejszej sardyńskiej groty Neptuna, gdzie można podziwiać liczne stalaktyty i stalagmity. Zwiedzanie Alghero, miasta, w którym zachowały się pozostałości po czasach, gdy miastem rządzili Katalończycy, zwanego dzięki temu małą Barceloną. Zachowała się tu nie tylko gotycko-katalońska architektura, ale również nazwy ulic pisane w dwóch językach. Spacer wąskimi, urokliwymi uliczkami ufortyfikowanej niegdyś starówki. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie na 3 noce.

 

 

Dzień 5 

WYPOCZYNEK lub Szmaragdowe Wybrzeże (fakultet) Czas wolny lub fakultatywnie całodzienna wycieczka na Wybrzeże Szmaragdowe i wyspę La Maddalena. Przejazd do Palau i rejs promem na wyspę La Maddalena, która zachwyca plażami i wąskim zatoczkami oraz uroczym centrum miasta. Przejazd na wyspę Caprera, znaną dzięki temu, że mieszkał tu i zmarł Garibaldi. Wizyta w Casa Bianca, domu-muzeum tego włoskiego bohatera narodowego. Powrót do Palau i przejazd wzdłuż Szmaragdowego Wybrzeża do Porto Cervo, najdroższego kurortu na wyspie, który odwiedzają liczni celebryci, a swoje posiadłości mają najbogatsi Włosi. Spacer po porcie jachtowym i centrum miasteczka. Powrót do hotelu. 

 

 

Dzień 6 

BONIFACCIO (Korsyka) Po śniadaniu przejazd do Santa Teresa di Gallura, przeprawa statkiem na Korsykę. Rejs trwa 50 minut. Wjazd kolejką turystyczną do górnej części miasteczka Bonifacio. To średniowieczne miasto-forteca, położone na wysokim klifie, jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Korsyce. Spacer po otoczonej murem obronnym starówce, z krętymi, wąskimi uliczkami i licznymi kawiarniami i sklepikami. Czas wolny, na kawę, obiad lub np. na rejs wokół zatoki Bonifacio . Przeprawa powrotna na Sardynię, powrót na nocleg do hotelu.

 

 

Dzień 7

ORGOSOLO - GONI - MAMOIADA - CAGLIARI Po śniadaniu przejazd do Orgosolo. Spacer po miasteczku słynącym z licznych, oryginalnych murali, które zdobią fasady budynków. Następnie pasterski obiad, przygotowany na bazie typowo sardyńskiej kuchni - serów, wędlin, pieczonego prosiaka, duszonej jagnięciny, chleba carasau, lokalnych nalewek oraz wina cannonau, które wpływa na długowieczność Sardyńczyków. Po obiedzie przejazd do miejscowości Goni, gdzie znajduje się jeden z największych kompleksów archeologicznych na wyspie - nekropolia Pranu Mutteddu (datowana na 3000 p.n.e.). Jest ona zwana najbardziej tajemniczym miejscem basenu Morza Śródziemnego, przyciągającym rzesze turystów i naukowców. W parku archeologicznym znajdują się menhiry, kamienne bloki i megalityczne kręgi, które stały się inspiracją i tłem dla kilku włoskich seriali, których akcja związana jest ze zjawiskami paranormalnymi. Następnie wizyta w Nuraghe Arrubbiu w jednym z największych na Sardynii.

 

Dzień 8 

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko. Przelot do BRUKSELI.

POLONIJNA GRUPA TURYSTYCZNA

            NASZEWYJAZDY.EU

                   BRUKSELA

             Rok założenia 1991

Facebook - naszewyjazdy.eu

kontakt e-mail marek@naszewyjazdy.eu

Nr tel. 0495481976 MAREK