powrót na stronę

główną

               
 

 

 GRUZJA ARMENIA 
                      02.06.2023- 13.06.2023 (12 dni)
                                               
 
 
 1dzień: BRUKSELA – TBILISI (02.06.2023)
Wylot samolotu z Brukseli o godzinie 11:20. Po przylocie do Tbilisi transfer do hotelu, zakwaterowanie i odpoczynek. Wyjazd na kolację do tradycyjnej gruzińskiej restauracji, degustacja miejscowych potraw i wina. Powrót do hotelu i nocleg.
 
 2 dzień: TBILISI
Śniadanie, wyjazd na zwiedzanie Tbilisi: stare miasto, wjazd kolejką linową na górujące nad Tbilisi wzgórze – tuż obok zamku Narikala (głównej twierdzy miasta) – rozpościera się stąd piękny widok na stolicę Gruzji. Dalsze zwiedzanie: pochodząca z przełomu V i VI wieku malutka cerkiew Anczischati. Zobaczymy też Gruzińskie Muzeum Narodowe, w którym eksponowane jest słynne “złoto Kolchidy”.
Przejazd do Mcchety, starożytnej stolicy królestwa, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie wznoszącego się nad miastem kościoła Dżwari (VI/VII w.) i katedry Sweti Cchoweli (XI w.). Kolacja gruzińskiej restauracji, na stole nie zabraknie miejscowych wyśmienitych potraw. Nocleg w hotelu w Tbilisi.
 
 3 dzień: TBILISI – KACHETIA
Śniadanie i przejazd do Kachetii – trasa wiedzie przez malownicze tereny. Kachetia to centrum gruzińskiego winiarstwa, tu znajduje się słynny winiarski region - dolina Alazani (główne miejsce uprawy winorośli) oraz piękne miasteczko Signagi. Będzie też okazja by kupić czurczhele – wytwarzane domowym sposobem słodycze z orzechów włoskich i soku winogronowego. Kolacja w tradycyjnej winiarni w Kachetii. Na stole pojawią się gruzińskie specjały i tradycyjnie wytwarzane wino „tetri”. Tajemnica tego wyjątkowego trunku tkwi w sposobie jego wytwarzania w glinianych kwewri zakopanych w ziemi. Zobaczą Państwo najstarszą na świecie nadal praktykowaną metodę produkcji wina. Powrót do Tbilisi i nocleg w hotelu.
 
 4 dzień: TBILISI – ANANURI – KAZBEGI
Śniadanie. Przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną (nazwa pochodzi z XIX wieku) – jest to najbardziej malownicza część Gruzji. Zwiedzamy twierdzą Ananuri oraz przekroczymy Przełęcz Krzyżową (2395 m n.p.m.). Po drodze zobaczymy kurort narciarski Gudauri. Z miejscowości Kazbegi rozpościera się piękny
widok na górę Kazbek (5047 m n.p.m.) i położoną na wysokości 2170 m. XIV-wieczną cerkiew św. Trójcy (Tsminda Sameba) – wjazd na wzgórze samochodami terenowymi. Kolacja. Po kolacji polecamy spacer po tbilisikiej starówce, która jest pięknie oświetlona. Nocleg w hotelu w Tbilisi.
 
 5 dzień: TBILISI – granica z Armenią – GOSZAWANK – DILIDŻAN – SEWAN
Śniadanie. Przejazd do przejścia granicznego z Armenią. Przekroczenie granicy. Następnie zwiedzanie klasztoru Goszawank – średniowiecznej perły architektury armeńskiej. Następnie krótki przystanek w miejscowości Dilidżan, zwanej „ormiańską Szwajcarią” i przejazd nad jezioro Sewan, określane „morzem” lub „perłą Armenii” (jest to jedno z największych górskich jezior na świecie, położone jest na wysokości ok. 1900 m n.p.m.). Zakwaterowanie w hotelu nad Sewanem. Kolacja w restauracji nad jeziorem i nocleg.
 
 6 dzień: SEWAN – GARNI – GEGHARD – ERYWAŃ
Po śniadaniu zwiedzanie wznoszącego się nad jeziorem Sewan klasztoru Sewanawank (IX wiek) i przejazd do wykutego w skale zespołu klasztornego Geghard (XII-XIII w., wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wg legendy w średniowieczu przechowywano tu włócznię, która przebiła bok Chrystusa. Klasztor imponuję swoją prostotą i jednocześnie blaskiem górskiej scenerii). Następnie przejazd do Garni – świątyni z I w. n.e., zbudowanej wg greckich i rzymskich antycznych wzorców. Usłyszymy tu dźwięk duduka, typowego dla Armenii instrumentu wykonanego z drewna moreli. Zakwaterowanie w hotelu w Erywaniu. Kolacja w jednej z restauracji (kuchnia ormiańska, wino oraz muzyka na żywo). Po kolacji wizyta na głównym placu miasta, gdzie odbywa się przedstawienie światło i dźwięk (tańczące fontanny). Nocleg w hotelu.
 
7 dzień: ERYWAŃ – CHOR WIRAP – ECZMIADZYN – ZWARTNOC – ERYWAŃ
Po śniadaniu krótki przejazd w stronę granicy z Turcją i zwiedzanie klasztoru Chor Wirap (Khor Virap), skąd rozpościera się niezapomniany widok na górę Ararat. Zgodnie z legendą, w głębokim lochu w towarzystwie węży i skorpionów przez 13 lat więziony był Grzegorz Oświeciciel, założyciel Kościoła ormiańskiego. Następnie zwiedzanie Eczmiadzynu – centrum ormiańskiego chrześcijaństwa. Legenda głosi, że miejsce budowy świątyni wskazał sam Chrystus. Nazwa świątyni tłumaczona jest jako „miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego”. Wizyta w przykatedralnym muzeum, gdzie zobaczymy m.in.: grot świętej włóczni oraz deskę z arki Noego. W dalszej kolejności zwiedzimy zespół monastyrów Hripsime i Gajene (VII wiek!). W drodze powrotnej zatrzymamy się przy pozostałościach katedry Zwartnoc - lista UNESCO. W VII wieku, kiedy wzniesiono katedrę, miała ona być najpiękniejszym kościołem na świecie. Kolacja w jednej z restauracji. Nocleg w Erywaniu.
 
 8 dzień: ERYWAŃ
Śniadanie, zwiedzanie stolicy Armenii. Zobaczymy m.in. plac Republiki, Aleję Północną, operę i pomnik Matki-Armenii, skąd rozpościera się imponujący widok na świętą górę Ararat. Odwiedzimy też Cicernakaberd, czyli Jaskółczą Twierdzę – miejsce upamiętniające genocyd Ormian z początku XX wieku
oraz Wernisaż – targ pamiątek, dzieł sztuki i staroci, położony w jednej z uliczek Erywania. Wizyta i degustacja w słynnej wytwórni koniaków Ararat. Popołudniu czas wolny w Erywaniu. Kolacja w restauracji i nocleg.
 9 dzień: ERYWAŃ – WARDZIA (Gruzja) – BAKURIANI
Śniadanie. Wyjazd z Erywania, przekroczenie granicy z Gruzją. Zwiedzanie wykutego w skale, średniowiecznego miasta/klasztoru Wardzia. Położony w górach kompleks wywiera niezapomniane wrażenie. Po drodze zatrzymujemy się przy średniowiecznej twierdzy Chertwisi. Zakwaterowanie w hotelu w górskim kurorcie Bakuriani. Kolacja i nocleg.
 
 10 dzień: BAKURIANI – BORDŻOMI – BATUMI
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Batumi. Wizyta w parku zdrojowym, degustacja słynnej wody Bordżomi. Następnie zwiedzanie katedry Bagrati w Kutaisi (XI wiek!). Po przyjeździe do Batumi wizyta w cieszącym się wielką sławą Ogrodzie Botanicznym, skąd rozpościera się piękny widok na wybrzeże Morza Czarnego. Zakwaterowanie w hotelu i kolacja. Wieczorem polecamy spacer nadmorskim bulwarem (jest pięknie oświetlony) oraz spektakl grających fontann.
 
11dzień: BATUMI –GORI –UPLISCICHE –TBILISI
Śniadanie. Przejazd do Gori, rodzinnego miasta Józefa Stalina. Zwiedzanie wykutego w skale starożytnego miasta  Upliscyche  oraz –dla  chętnych –wizyta  w  muzeum  Stalina.Następnie  przejazddo  Tbilisi. Zakwaterowanie  w  hotelu i krótki odpoczynek, a wieczorem uroczysta  kolacjaz  winem  oraz  pokazem tańców gruzińskich.Nocleg w hotelu w Tbilisi.
 
12dzień: TBILISI –BRUKSELA
Rano wykwaterowanie i przejazd na lotnisko. Wylot do Brukseli z tranzytem w Warszawie
 

POLONIJNA GRUPA TURYSTYCZNA

            NASZEWYJAZDY.EU

                   BRUKSELA

             Rok założenia 1991

Facebook - naszewyjazdy.eu

kontakt e-mail marek@naszewyjazdy.eu

Nr tel. 0495481976 MAREK